Subiektywny zbiór najciekawszych informacji z branży mediowej
sierpień 2024
lipiec 2024
czerwiec 2024
maj 2024
kwiecień 2024
marzec 2024
luty 2024
styczeń 2024
grudzień 2023
październik 2023
wrzesień 2023
sierpień 2023
lipiec 2023
czerwiec 2023
maj 2023
kwiecień 2023
marzec 2023
luty 2023
styczeń 2023
Wśród zwycięzców, którzy otrzymali „Oskary Marketingu” głosem 7,5 tys. konsumentów są: InPost, Winiary, Castorama, Samsung, Lidl (Bio Organic), JBL
W tegorocznym rankingu Best Brands Poland zwycięzcy, którzy otrzymali “Oskary Marketingu” wyłonieni zostali w 6. kategoriach: Best Overall Brand, Best Polish Brand, Best Omnichannel Brand, Best Sustainable Brand, Best Life Changing Technology Brand oraz Best Brand For Tough Times. Kategorie, które znalazły się w rankingu, są unikalne dla każdej edycji i w najbardziej obiektywny sposób odzwierciedlają trendy, które obecnie panują na rynku oraz w zainteresowaniach konsumentów w Polsce.
Best Overall Brand to nagroda wyjątkowa, bo przyznawana za ogólne dokonania. W tej kategorii nagradzane są marki z mocną pozycją rynkową, które dbają o relacje z konsumentami i ich pozytywne doświadczenia lojalnych nabywców. W tym roku wyjątkowo przyznane zostały dwa tytuły w tej kategorii. Odebrały je marki, które osiągnęły niemal identyczne wyniki w badaniu, choć na co dzień funkcjonują w różnych otoczeniach biznesowych. Zwycięzcami zostali JBL oraz Samsung. W kategorii Best Polish Brand triumfowało Winiary. W kategorii Best Omnichannel Brand, nagroda trafiła do marki Samsung. Best Sustainable Brand, czyli marka, która wykazuje się największą odpowiedzialnością w zakresie dbania o środowisko oraz w kwestiach społecznych i ekonomicznych, to zdaniem konsumentów Lidl (Bio Organic). W kategorii Best Life Changing Technology Brand laureatem został InPost. To ta marka wg. ankietowanych Polaków dzięki innowacyjnym rozwiązaniom najbardziej zmieniła ich życie. Zwycięzcą w kategorii Best Brand For Tough Times, wyróżniającej markę, która dała klientom poczucie zrozumienia ich wyzwań związanych z inflacją i rosnącymi kosztami utrzymania, została Castorama.
-Strategie marketingowe buduje się na lata, jednak ze względu na dynamicznie zmieniające się realia, w 2022 roku marki były zmuszone nieustannie mierzyć się z nowymi wyzwaniami. Największym ryzykiem, przed którym stały i nadal stoją, nie jest jednak jednorazowa zła decyzja, ale niepodejmowanie żadnych. Odwaga, elastyczność, zrozumienie nastrojów konsumenckich, podążanie za głosem klientów i trendami. To niektóre ze składowych sukcesu, którego potwierdzeniem są nagrody Best Brands Awards. — mówi Marek Żołędziowski, CEO Group One, która jest organizatorem rankingu i Gali Best Brands Awards w Polsce.
Gratulacje należą się także wszystkim 60 markom, które znalazły się w gronie nominowanych. Już sama pozycja w TOP 10 w sześciu nagrodzonych kategoriach jest dowodem sukcesu marki, jaki odniosła na polskim rynku.
Wojna w Ukrainie trwa, ale życie jej obywateli toczy się dalej. Popyt i podaż istnieją tak jak i codzienne potrzeby dotkniętych rosyjską agresją sąsiadów. Ukraińcy oczekują powrotu do przedwojennej rzeczywistości, w tym komunikacji marek z konsumentem, co jest jednym ze stałych elementów wolnego i kapitalistycznego kraju. Ukraina nie może być czarną plamą na mapie planów marketingowych — reklama, media i komunikacja są dziś tam nie tylko narzędziami sprzedaży, ale szansą na przywrócenie poczucia względnej normalności i odbudowę. Jaki potencjał marketingowy tkwi w rynku naszych sąsiadów zarówno dla lokalnych jak i globalnych marek? Zgodnie z badaniami przeprowadzanymi w Ukrainie, to czas na aktywne działania!
Wojna w Ukrainie to działania zbrojne, niewyobrażalne zniszczenia, ciągły lęk i niepokój za wschodnią granicą, ale przede wszystkim ludzkie tragedie. Ukraińców dotknęła wielka strata w każdym obszarze ich życia, od bliskich, po całe dobytki, dach nad głową i bezpieczeństwo. Do 40% naszych sąsiadów (głównie kobiet i dzieci) zostało zmuszonych do opuszczenia stałego miejsca zamieszkania, z czego 82% przeniosło się na inne terytorium regionu lub Ukrainy, a 18% wyjechało za granicę, w tym do Polski. Zdecydowana większość migrantów to mieszkańcy regionów wschodnich.
Wojna wpłynęła również na konsolidację ukraińskiego społeczeństwa przejawiającą się m.in.: wzrostem wzajemnego zaufania, niesieniem sobie pomocy, ale również coraz powszechniejszym użyciem języka ukraińskiego, który zaczął wypierać język rosyjski również w nazewnictwie i pisowni nazw brandów.
Wojna wpływa na szeroko rozumiany marketing, w tym na postawy konsumenckie, komunikację firm, konsumpcję mediów oraz inwestycje reklamowe. Sytuacja, w której rok temu z dnia na dzień znaleźli się Ukraińcy, przewartościowała ich potrzeby, preferencje i kryteria wyboru dóbr czy marek.
Derusyfikacja dotyczy powszechnie nie tylko przestrzeni kulturowej Ukrainy, ale i tej komercyjnej. Brak powiązań z Rosją w tym m.in. własnościowych, prowadzenia biznesu na terytorium agresora, używania języka agresora w nazwie / pisowni marki, stało się głównym kryterium wyboru. To sprawia, że również międzynarodowe marki, które dotychczas używały na rynku ukraińskim nazewnictwa i pisowni rosyjskiej, rezygnują z nich. Bardzo duże znaczenie ma również fakt czy brand wspiera ukraińską armię, przekazuje wsparcie finansowe lub produkty na cele humanitarne dla pokrzywdzonych w wyniku wojny. Ważne jest też, czy marka używa symboli narodowych naszych okupowanych sąsiadów.
Co oczywiste, wzrosła w Ukrainie wrażliwość cenowa. Jej obywatele w znacznie większym stopniu niż przed wybuchem wojny zwracają uwagę na promocje cenowe i dokonują zakupów w sposób o wiele bardziej racjonalny i zaplanowany. Nie oznacza to jednak, że rynek drastycznie się skurczył, a konsumpcja zmalała. Zmieniła ona swoją strukturę — droższe produkty zastępowane są tańszymi.
Ze względu na cenę oraz dostępność preferowanymi produktami są te pochodzące z Ukrainy. Co ciekawe i perspektywiczne dla polskich producentów, na drugim miejscu pod względem atrakcyjności cenowej oraz dostępności są dobra z Polski.
Jak mówi Tetiana Tkach, CEO Mediaplus Ukraine (będące partnerską agencją Group One na terenie Ukrainy) opierając się na danych Kantar z badania przeprowadzonego w sierpniu 2022 na osobach w wieku 18-60 z miast 50k+, Ukraińcy oczekują od marek rozumienia aktualnych potrzeb i możliwości finansowych konsumentów. Z drugiej strony, co niezwykle ważne, potrzebują przywracania poczucia stabilności poprzez wznawianie aktywności marketingowej. Chcą, by ich świat zaczął przypominać przedwojenną rzeczywistość. Większość ukraińskich respondentów badania uważa, że firmy powinny kontynuować działania reklamowe w czasie wojny – takiej odpowiedzi udzieliło w sierpniu 2022 roku (6 miesięcy po wybuchu wojny) ponad 70% badanych.
Rozpatrując udział kanałów w komunikacji, to w czasie wojny internet jeszcze bardziej umocnił swoją przodującą pozycję i to nie tylko jako źródło informacji, ale również jako miejsce spędzania wolnego czasu. Na drugim miejscu pośród mediów, które pozwalały Ukraińcom poradzić sobie ze stresem, znalazła się telewizja — wynika z badania Gradus.
Znaczenie słowa “social” nabrało w Ukrainie nowego znaczenia tak jak i media społecznościowe, które zgodnie z badaniem powinny odgrywać znaczącą rolę w komunikacji marek. Wśród platform społecznościowych, przodującymi pod względem dotarcia do odbiorców są: Facebook, który skutecznie trafia do nieco starszych segmentów grup docelowych, oraz Instagram użytkowany w największym odsetku przez kobiety w przedziale wieku 18-24 oraz 25-34 lat. TikTok na dotkniętym wojną rynku ma mniejsze udziały, ale to ten kanał, który także w Ukrainie jest dziś efektywnym medium w komunikacji z młodym pokoleniem.
Choć od samego początku wydarzeń w Ukrainie jesteśmy solidarni z jej ofiarami, to głębokie urazy psychiczne u tych, którzy przeżyli ataki bombowe, są dla nas trudne do wyobrażenia. Wiążą się one często z lękiem wyjścia poza bezpieczną przestrzeń i minimalizowaniem okazji do przebywania w miejscach publicznych. W tych warunkach w obliczu wojny wzrasta znaczenie i popularność e-commerce, a marketplace’y są jednymi z najchętniej odwiedzanych stron internetowych przez Ukraińców.
Czy potencjał tych kanałów jest w komunikacji marketingowej wykorzystywany? Mam nadzieję, że będziemy obserwować tendencję wzrostową, bo na skutek wojny budżety mediowe w Ukrainie w 2022 roku spadły o ponad połowę. W największym stopniu straciła TV i mimo, że już od paru lat była w trendzie spadkowym, to w 2022 doszło do dalszego gwałtownego cięcia wydatków na to medium. W tym samym czasie udział budżetów przeznaczanych na działania w internecie dynamicznie wzrósł z 61% do 80. Obserwujemy jednak stale wzrastającą aktywność reklamodawców w TV i widzimy, że wielu z nich wraca do komunikacji reklamowej po tym, jak zawiesiło ją lub bardzo mocno ograniczyło w pierwszych miesiącach rosyjskiej agresji.
Wzrasta również intensywność komunikacji reklamodawców. W niektórych kategoriach to już ponad połowa GRP (Gross Rating Point) generowanych w analogicznym okresie przed inwazją Rosji na Ukrainę. Najbardziej aktywną komunikacyjnie kategorią pozostaje farmacja, ale w TOP 20 pojawiły się też kategorie, których wzrost jest ściśle związany z efektami wojny, jak np. sprzęt gospodarstwa domowego, meble czy odzież i obuwie.
Podsumuję tak, jak zacząłem — wojna to przede wszystkim tragedie ludzkie, ale to również stałe zmiany w mentalności, zachowaniach konsumentów i kształtująca się na nowo wrażliwości na komunikację marketingową. Jedne potrzeby się dewaluują, inne powstają. Co innego nabiera znaczenia, wybierane są też inne produkty oraz media, zwłaszcza że dezinformacja wpływa na perspektywę i brak zaufania. Bez odpowiedniej wiedzy na ten temat i zrozumienia aktualnych potrzeb Ukraińców, nie można dziś skutecznie budować marek ani prowadzić efektywnej komunikacji marketingowej na tym rynku. Prowadząc działania komunikacyjne polskich firm w Ukrainie przed wojną jak i obecnie widzę, że jest to dziś najbardziej wymagający dla marketerów rynek. Nie powinien być jednak zapomniany czy omijany. Daje on z jednej strony duże możliwości budowania silnych marek, pod warunkiem że będziemy wsłuchiwali się w potrzeby Ukraińców i wspierali ich w tym trudnym czasie, a z drugiej sam potrzebuje inwestycji i powrotu do względnej stabilności. Co więcej, Ukraińcy muszą poczuć się częścią zachodniego, a nie rosyjskiego świata choćby przez komunikację, dostęp do dóbr, czy obecność reklamy w ich kraju. Minął też czas, w którym wystarczyło ograniczanie się jedynie do wykorzystywania w komunikacji symboliki ukraińskiej. To moment, w którym marki poprzez swoje działania muszą nie tylko odpowiadać na realne potrzeby naszych sąsiadów, ale również wykazywać dalej idące wsparcie dla narodu ukraińskiego. Chęć budowania zaufania będzie doceniane przez konsumentów w kolejnych miesiącach i latach, w kraju, który będzie się musiał odbudować.
Zjednoczeni z Ukrainą Group One
Autor: Michał Kwit, Communications Director & Clients Operations w Value Media
Z okazji Dnia Matki sześć znanych kobiet: Asia Opozda, Zosia Zborowska, Marysia Winiarska, Edyta Pazura, Kasia Sokołowska i Monika Mrozowska, wzięło udział w spocie Stowarzyszenia Otwarte Klatki, w którym zwracają uwagę na los zwierzęcych mam oraz ich dzieci, które cierpią w hodowli klatkowej. W ten sposób zachęcają do podpisania petycji do Ministra Rolnictwa. To druga odsłona kampanii JEDNYM GŁOSEM, której autorem jest agencja Labcon.
Koncept drugiej odsłony kampanii, którą przygotowała agencja Labcon, opiera się na głębokiej i silnej relacji matki ze swoim dzieckiem, jaką mają i ludzie… i zwierzęta! Znane mamy prowadzą rozmowę o macierzyństwie i jego urokach – padają m.in. pytania: „Jak opisałabyś jednym słowem macierzyństwo?” i „Czego nauczyłaś się od swojego dziecka?”. Przyjemną i lekką wymianę doświadczeń przełamuje pytanie Zosi Zborowskiej, które kieruje do swojej matki – Marysi Winiarskiej:
„Skrzywdziłabym też tę osobę” – odpowiada bez zawahania się Marysia Winiarska. To samo pytanie otrzymują pozostałe mamy – każda z nich reaguje podobnie. „W skrajnym przypadku byłabym w stanie zabić” – stwierdza Monika Mrozowska, z czym zgadza się jej towarzyszka rozmowy Asia Opozda.
Spot miał swoją premierę w Dzień Matki. To już druga odsłona kampanii Otwartych Klatek „Jednym Głosem”, która rozpoczęła się 18 kwietnia. Koncept kreatywny stworzyła agencja kreatywna Labcon, która jest autorem wszystkich spotów, odpowiada za działania kreatywne, PR oraz współpracę z liderami opinii, celebrytami i influencerami. Produkcją spotu zajęła się agencja Media Ready. Autorką zdjęć do głównej odsłony kampanii jest fotografka Marta Wojtal. Autorem sesji zdjęciowej dedykowanej mamom jest Łukasz Dziewic. Działaniami mediowymi, w tym pozyskaniem powierzchni pro bono na potrzeby kampanii społecznej, zajęło się Value Media. Spot z okazji Dnia Matki jest dostępny na kanałach serwisów Meta – FB, IG i YT oraz u zaangażowanych w kampanię influencerów. Agencja SalesTube wspiera akcję w obszarze paid social.
Celem działań Stowarzyszenia Otwarte Klatki, aktywistów, liderów opinii, influencerów oraz agencji Group One jest wezwanie do zaprzestania hodowli zwierząt w systemie klatkowym i pozyskanie jak największej liczby podpisów pod petycją kierowaną do Ministra Rolnictwa. Można ją podpisać online na stronie www.jednym-glosem.pl. Aktuanie poparło ją już ponad 170 tys. Polek i Polaków. Podpisy zbierane są wspólnie z fundacją Compassion In World Farming Polska.
Według raportu „Programy lojalnościowe, motywacyjne i wsparcie sprzedaży 2023” opublikowanego przez serwis Marketer+, około 62% Polaków korzysta z przynajmniej jednego programu lojalnościowego i ta liczba stale rośnie. Chociaż odsetek uczestników programów lojalnościowych praktycznie się nie zmienia, to aktywność konsumentów w ich ramach wciąż wzrasta.
Wzrost aktywności uczestników programów lojalnościowych
Badania Monitora Programów Lojalnościowych 2022 ARC Rynek i Opinia pokazują, programy lojalnościowe cieszą się większym zainteresowaniem wśród kobiet, których udział wynosi 64%, w porównaniu do 59% u mężczyzn. Ciekawostką jest, że najpopularniejszym programem lojalnościowym w Polsce jest ten prowadzony przez sieć Biedronka. Sukces programy “Moja Biedronka” może wynikać z możliwości uzyskania atrakcyjnych zniżek na zakup produktów — to realny benefit podczas codziennych zakupów. Poprzez liczne lokalizacje, Biedronka jest sklepem bardzo dostępnym, a jej grupa docelowa — praktycznie każdy Polak — bardzo wrażliwa na promocje i obniżki cen.
Zmieniające się preferencje konsumentów w kontekście oszczędzania
Czasy są niepewne, inflacja wysoka, a podwyżki płac nie nadążają za rosnącymi cenami produktów i usług. To wpływa na zmianę preferencji konsumentów — cena jest jednym z głównych czynników determinujących zakupowe wybory. Polacy coraz częściej poszukują sposobów na redukcję kosztów, a w efekcie programy i rozwiązania, które umożliwiają oszczędność pieniędzy, zyskują na popularności. Klienci niechętnie rezygnują z dotychczasowego poziomu swojego stylu życia, dlatego w obliczu wyższych cen aktywnie poszukują miejsc, gdzie mogą nabyć te same produkty i usługi taniej.
Badanie Radar Konsumencki, ARC Rynek i Opinia z marca 2023 wykazują, że Polacy mają świadomość, iż jakość ich życia uległa pogorszeniu w porównaniu z poprzednim okresem. Przy tym jednak wskaźnik optymizmu konsumenckiego systematycznie wzrasta. Oznacza to, że pomimo trudności ekonomicznych, konsumenci wciąż są gotowi do dokonywania większych zakupów, chociaż oba współczynniki na razie mają wartości ujemne.
Różnice w preferencjach lojalnościowych w zależności od kategorii produktowej
Analizując preferencje lojalnościowe Polaków, zauważamy, że różnią się one w zależności od kategorii produktowej, wieku i wykształcenia. Co ciekawe, stacje benzynowe cieszą się największą lojalnością klientów, którzy bez względu na atrakcyjność ofert konkurencji wracają do jednej ulubionej sieci. Natomiast marki odzieżowe mają największe trudności w budowaniu lojalności. Tylko 5% ankietowanych deklaruje wierność jednej marce odzieżowej, podczas gdy 37% wskazuje, że ma więcej niż trzy ulubione marki.
Wyzwania i perspektywy programów lojalnościowych w Polsce
By nadążyć za nastrojami konsumenckimi, potrzebami i oczekiwaniami klientów, firmy muszą zadbać o stworzenie programów, które będą bardziej spersonalizowane. Ponadto klienci oczekują uczciwości i transparentności w działaniu programów lojalnościowych. Marki muszą więc zadbać o to, aby warunki programów były jasno określone i nie pozostawiały miejsca na różne interpretacje.
Kolejnym ważnym aspektem jest wykorzystanie nowych technologii. Na popularności zyskały programy lojalnościowe w aplikacjach mobilnych, które zapewniają konsumentom łatwiejszy dostęp do korzyści i nagród. Dzięki nim marki mogą zapewnić użytkownikom wygodę i szybki dostęp do informacji o swoim statusie w programie, ofert specjalnych i nagród.
Inwestycja w programy lojalnościowe — warto?
Perspektywy rozwoju programów lojalnościowych w Polsce są obiecujące. Konsumenci coraz bardziej doceniają wynikające z nich korzyści zwłaszcza w kontekście oszczędzania. Firmy, które będą w stanie stworzyć innowacyjne programy mają szansę zdobyć lojalność klientów i wyróżnić się na konkurencyjnym rynku. Odpowiednie dostosowanie ich do potrzeb i oczekiwań klientów, dbałość o uczciwość i transparentność oraz wykorzystanie nowych technologii otwierają perspektywy rozwoju i sukcesu w tej dziedzinie. Firmy muszą stworzyć bardziej zindywidualizowane programy, które będą jasno określone i łatwo dostępne dzięki aplikacjom mobilnym.
Głośna afera z influencerką/celebrytką Caroline Drapiński zwróciła uwagę marketerów na bardzo ważny aspekt, jakim jest dokładne przeprowadzenie analizy profilu wybranych twórców, na podstawie podejmowania współpracy z influencerami.Jak dobrze przygotować strategię influencer marketing?
Jak dobrze przygotować strategię influencer marketing?
Obecnie w mediach społecznościowych obserwujemy powrót do autentyczności w treściach publikowanych przez twórców. Przy tworzeniu strategii influencer marketingowej w Labconie jako specjaliści zwracamy uwagę nie tylko na kreatywne i naturalne umieszczenie produktu.
Drugim filarem oferty jest rzetelny audyt proponowanych twórców. Audyt ten obejmuje między innymi analizę pochodzenia ich obserwujących (minimum 70% z Polski), zaangażowanie odbiorców pod postami (wskaźnik interakcji), podział obserwujących ze względu na płeć oraz analizę współpracy z konkurencją. Warto pamiętać również o sprawdzeniu publikowanych treści. Wiąże się to z ryzykiem bezpieczeństwa dla wizerunku marki. Do takich treści należą niecenzuralne wypowiedzi, naruszenie prawa, czy niebezpieczne zachowania.
Oprócz analizy zasięgów i twardych danych, ważny jest również monitoring informacji w mediach. Dzięki komentarzom oraz artykułom wnioskujemy o wizerunku celebryty/influencer w opinii publicznej.
Kompleksowo przygotowany audyt, pozwala na obiektywną ocenę wybranego twórcy oraz poznanie jego sposobu komunikacji z followersami. Dzięki przygotowanej analizie powstaje oferta dobrze dopasowana do marki. Jest to połączenie strategii marketingowej produktu oraz kreatywnej, a także naturalne lokowanie produktu na profilach influencerów.
Google testuje generatywną sztuczną inteligencję (AI) w wyszukiwaniu, zapowiadając duże zmiany w doświadczeniu użytkownika platformy, funkcjach e-commerce i reklamach, zgodnie z postem na blogu. Ogłoszenie zostało również udostępnione na konferencji deweloperskiej Google I/O.
AI ma wziąć część „ciężkiego podnoszenia” z wyszukiwania, odpowiadając nie tylko za początkowe zapytanie użytkownika w szczegółach, ale także oferując dalsze sugestie i linki, zachowując kontekst z pytania na pytanie. Google zapowiedział, że reklamy pojawią się w dedykowanych szczelinach w AI-generowane odpowiedzi, podobne do tego, jak one powierzchni w konwencjonalnym wyszukiwaniu dzisiaj.
Wyszukiwarka Google napędzana przez SI będzie wyświetlać reklamy w taki sam sposób, jak zwykła strona wyszukiwania. Miejsca reklamowe pojawiają się z etykietą „Sponsorowane” w pogrubionym czarnym tekście, aby odróżnić je od wyników organicznych. Google potwierdził także, że podejmie „przemyślane i odpowiedzialne” podejście do wdrażania reklam.
Wyszukiwanie napędzane przez AI nadal stanowi dostosowanie zarówno dla marek, jak i użytkowników, z dłuższymi odpowiedziami, które kondensują wiele źródeł informacji w konwersacyjnym tonie. Google potwierdził, że wprowadził zabezpieczenia, takie jak ograniczenie rodzajów zapytań, które mogą się pojawić. W poście, na blogu, Google próbował również rozwiać potencjalne obawy wydawców, twierdząc, że odpowiedzi generowane przez AI są zaprojektowane tak, aby pomóc skierować uwagę na źródła zewnętrzne.
– Wprowadzając generatywną AI do wyszukiwarki, jesteśmy zobowiązani do dalszego wysyłania wartościowego ruchu do stron w całej sieci – napisała Elizabeth Reid, dyrektor generalny wyszukiwarki Google, we wpisie na blogu.
Mural może być efektywnym oraz efektownym połączeniem reklamy i sztuki
W opinii Polaków, wśród trzech najpopularniejszych form reklamy zewnętrznej, mural jest nadal najlepiej ocenianą formą reklamy wielkoformatowej – 7x lepiej ocenianą niż siatka reklamowa (badanie Kantar Public dla Good Looking Studio, czerwiec 2022).
Street art – w tym mural – uznawane są jako głos ulicy, który stanowi naturalne środowisko do niestandardowej komunikacji dla tych, do których taki głos jest ważny i zapamiętywalny.
Przyciąga uwagę formatem, odmiennością od innych reklam w przestrzeni publicznej oraz wymiarem sztuki, która łączy ze sobą kreatywne podejście autorów murala z komunikacją produktu marki.
Dzięki temu połączeniu, możemy zbudować love brand marki oraz wykorzystać lokalny charakter nośnika tworząc z niego viral w online, co z kolei jest kolejnym motywatorem do użycia tej formy reklamy, łącząc światy offline i online, które dla najmłodszych generacji stanowią naturalną jedność.
Świetnym przykładem połączenia sztuki i reklamy był The North Face, który wszedł w kooperację z marką Gucci wypuszczając sportową kolekcję odzieży premium. Stworzono ogromny mural do złudzenia imitujący mięciutką, puchową kurtkę. Projekt powstał w Mediolanie, a zdjęcia w błyskawicznym czasie obiegły świat. Kooperacja marek stworzyła murale na całym świecie m.in. w Nowym Jorku czy Hongkongu, ale to jednak włoski street art podbił serca odbiorców.
Źródło badania: Raport Kantar Public dla Good Looking Studio
Opracowanie własne
Niedawno Microsoft Advertising ogłosił nowe API – API reklam dla czatu (“The ads for chat API”) – które pozwoli wydawcom, usługom internetowym i aplikacjom na dostarczanie reklam za pośrednictwem czatu. Dzięki temu narzędziu partnerzy będą mogli wyświetlać reklamy na platformach czatów nie tylko Microsoftu, ale także innych firm.
Od momentu wprowadzenia zupełnie nowego, AI-powered Bing w lutym 2023 użytkownicy zaangażowali się w ponad pół miliarda rozmów, co pomogło Bing przekroczyć liczbę 100 milionów aktywnych użytkowników dziennie.
Nowe API czatu umożliwi witrynom i aplikacjom na dostosowanie swojej integracji z czatem, wybór formatów reklam, które są dla nich najbardziej efektywne, oraz włączenie odpowiednich reklam dla swoich odbiorców – informuje Microsoft. Ponadto, nowe API daje wydawcom, którzy integrują czat ze swoją stroną lub aplikacją, możliwość monetyzacji, korzystając z doświadczeń Microsoft Advertising w zakresie dostarczania odpowiednich reklam w czacie. Integracja z czatem zasilanym przez AI to nowy sposób dla reklamodawców na dotarcie do potencjalnych klientów i zaangażowanie ich w sposób organiczny, spersonalizowany i dostosowany do kontekstu.
Dlaczego to jest istotne?
Wykorzystując te zaawansowane systemy czatu, reklamodawcy mogą tworzyć trwałe połączenia z użytkownikami, poprawiać postrzeganie marki i ostatecznie generować lepszy zwrot z inwestycji. Microsoft stopniowo wprowadza reklamy do czatów, dziedzina po dziedzinie, aby były jak najmniej inwazyjne. Obecnie wprowadzane są reklamy hoteli. Następnie skupią się na dziedzinach takich jak turystyka i nieruchomości. Aktualnie brakuje jeszcze wiele konkretów dotyczących API reklam dla czatu, ale już teraz można sobie wyobrazić olbrzymie możliwości dla reklamodawców, jakie będą szły za tym rozwiązaniem.
TikTok stał się kluczowym elementem podróży odkrywczej dla użytkowników, niezależnie od tego, czy chodzi o nowe produkty do makijażu, nowych przepisów kulinarnych, czy premiery telewizyjne i filmowe. W rzeczywistości 52% użytkowników twierdzi, że odkryło nowego aktora, film lub program za pośrednictwem TikToka. Jeszcze bardziej zadziwiające jest to, jak szybko odkrycie staje się społecznością, a społeczność fandomem. Według ostatnich badań przeprowadzonych przez Material, 22% osób, które odkryły serial lub film na TikToku, stworzyło post na temat tego tytułu, a 64% omówiło lub poleciło go przyjacielowi, członkowi rodziny lub współpracownikowi.
Według SambaTV, 97% kampanii na TikToku przyczyniło się do zwiększenia oglądalności (liczba osób, które oglądają program lub inne media), co oznacza, że kampanie były skuteczne w zwiększaniu oglądalności, która nie miałaby miejsca w innym przypadku. Średnio, kampanie TikTok odnotowały znaczny wzrost oglądalności o 159%. Reklama na TikToku zwiększa również czas, jaki widzowie spędzają na oglądaniu treści. Średni czas oglądania reklamy wynosi 86 minut, co wskazuje, że kampanie były skuteczne w napędzaniu zaangażowania cross-screen z treści telewizyjnych i strumieniowych marek.
SambaTV był w stanie nie tylko zmierzyć część kampanii reklamodawców na TikToku, ale także porównać ją z reklamą telewizyjną dla tego samego programu lub wydarzenia. Warto zauważyć, że 45% tunerów TikTok nie było narażonych na telewizyjną część kampanii, co sugeruje, że TikTok jest skutecznym kanałem dotarcia do widzów, którzy mogą nie oglądać tradycyjnej reklamy telewizyjnej.
Dane z badania SambaTV podkreślają wpływ reklamy TikTok na oglądalność oraz wyjątkową wartość TikTok jako kanału reklamowego dla mediów i marek rozrywkowych. Dzięki możliwości dotarcia do zróżnicowanej publiczności, napędzania nowych poziomów zaangażowania i oferowania opłacalnych opcji reklamowych, TikTok jest coraz ważniejszym graczem w krajobrazie rozrywkowym.
Aby pozostać liderem w wyszukiwaniu internetowym, Google przygotowuje się do przekształcenia swojej przeglądarki, by móc oferować bardziej atrakcyjny produkt szczególnie młodszym generacjom. Wyszukiwarka ma zapewnić użytkownikom bardziej spersonalizowane doświadczenie.
Według wewnętrznych dokumentów technologicznych, do których miał dostęp „The Wall Street Journal” nowe funkcjonalności mają pozwolić na prowadzenie rozmów ze sztuczną inteligencją oraz wyświetlanie krótkich filmów i wpisów z social mediów. Firma ma na celu utrzymanie swojej pozycji wyszukiwarki jako najbardziej preferowanej przez użytkowników i konkurować z Microsoftem, który już wykorzystuje AI (ChatGPT) w swojej przeglądarce Bing.
Dzięki wprowadzeniu AI do wyszukiwarki użytkownik mógłby łatwiej znaleźć potrzebne mu informacje, zadając konkretne pytania, bez konieczności przeglądania linków, które wyszukiwarka wyświetla jako wynik, jeden po drugim, aż znajdzie właściwe dane. Wystarczyłoby zadać precyzyjne pytanie, a maszyna odpowiedziałaby na nie tak samo, jak w przypadku Chat GPT.
Google stawia także na większą rolę ludzkiego głosu w wyszukiwaniach oraz na podkreślenie pracy twórców treści na platformach społecznościowych. Firma chce również dać większe znaczenie krótkim wertykalnym filmom, które cieszą się popularnością w aplikacjach takich jak TikTok, czy Instagram. To szczególnie ważne dla młodych użytkowników, którzy coraz częściej korzystają z aplikacji do szybkiego przeglądania informacji w formacie wideo. Jak przyznał kilka miesięcy temu Prabhakar Raghavan, wiceprezes wyszukiwarki Google obecnie 40% użytkowników internetu w wieku od 18 do 24 lat woli wyszukiwać treści na TikToku i Instagramie, niż w Google.
Obecnie, Google wykorzystywany jest do przeprowadzania 90% wyszukiwań dokonywanych w Internecie i tylko w 2022 roku firma zarobiła 162 miliardy euro z reklam online. Spodziewa się, że wprowadzenie nowych funkcjonalności przyciągnie kolejne miliony internautów.