Zmiana standardu
Od 28 marca do 27 czerwca 2022 roku zmienia się standard nadawania sygnału telewizyjnego z dotychczasowego DVB-T/MPEG-4, na nowy DVB-T2/HEVC. Zmiana standardu zapewni wyższą jakość odbieranych treści, większą liczbę dostępnych bezpłatnych kanałów telewizyjnych oraz lepszą odporność na zakłócenia.
Jakie konsekwencje może za sobą nieść nadchodząca modyfikacja?
Zmiana będzie wchodziła w życie stopniowo – w 4 etapach (poniższe zdjęcie). Niestety, wielu widzów może nie być przygotowanych do nadchodzącej modyfikacji i nie mieć odpowiednio dostosowanego telewizora, co sprawi, że nie będą mogli odbierać sygnału telewizyjnego, tak jak było to do tej pory. Istnieje prawdopodobieństwo, że przyczyni się to do zmniejszenia oglądalności telewizji naziemnej. Krajowy Instytut Mediów informuje, że “74% gospodarstw odbierających naziemną telewizję cyfrową nie wie o planowanej zmianie standardu nadawania”, głównie są to osoby starsze i samotne. Aby poinformować społeczeństwo, prowadzone są liczne kampanie informacyjne oraz wprowadzono dofinansowanie na zakup odpowiedniego tunera (100 zł) lub telewizora (250 zł). Bony można otrzymać na Poczcie Polskiej lub na rządowych stronach internetowych.
TVP do końca 2023 roku może nadawać w “starym” standardzie
Jak podaje Urząd Komunikacji Elektronicznej “ma to związek ze zbrojną napaścią Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy oraz eskalacją działań dezinformacyjnych o zasięgu międzynarodowym”. Może to znacząco osłabić pozycję prywatnych nadawców na rynku telewizyjnym, którzy nie będą mieć możliwości kontynuowania nadawania w standardzie DVB-T/MPEG-4. Prawdopodobnie niektórzy widzowie odłożą w czasie zakup nowego telewizora lub odpowiedniego dekodera, ze względu na dalsze odbieranie programów TVP.
Źródło: https://telewizjanaziemna.pl/