Źródło graficzne: Freepik.com
Licencjonowanie muzyki stworzonej przez sztuczną inteligencję staje się tematem współpracy między Google a Universal Music.
Obecnie pojawia się coraz więcej „deepfakes” muzycznych, czyli imitacji głosów znanych artystów, które są tworzone bez zgody wykonawców. Sztuczna inteligencja była również używana do fałszowania głosów zmarłych artystów, co wywołało kontrowersje. W sieci krążyły na przykład piosenki, w których głos Franka Sinatry został użyty w wersji hip-hopowej piosenki „Gangsta’s Paradise”, a głos Johnny’ego Casha został wykorzystany w przebojowym singlu „Barbie Girl”.
Planowane licencjonowanie ma umożliwić fanom legalne tworzenie utworów z wykorzystaniem AI z jednoczesnej zachowaniem zgodności z prawem autorskim, które zabezpiecza artystów/twórcow. Wciąż trwają negocjacje między Google i Universal Music. Warner Music także zamierza dołączyć do tego projektu.
Jednocześnie toczy się debata nad regulacjami praw dla AI oraz przerwa w szkoleniu systemów AI, wspierana m.in. przez Elona Muska i Steve’a Wozniaka, w celu zrozumienia i kontrolowania tych systemów.
Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/muzyka-stworzona-przy-pomocy-sztucznej-inteligencji-bedzie-podlegac-licencjonowaniu